מה זה גזלייטינג ?

מה זה גזלייטינג ?

היא סוג של מניפולציה המתרחשת לעיתים קרובות ביחסים פוגעניים. זהו סוג סמוי של התעללות רגשית שבה 

הגזלייטר ,מטעה את הקורבן, מערער את תפיסת המציאות שלו וגורם לו לבלבול, לפקפוק בשיקול הדעת, בזיכרון, בערך העצמי ולהטלת ספק בכושר השיפוט שלו, לעיתים עד כדי תחושה של אובדן שפיות.

המאפיינים הבולטים של גזלייטינג

שקרים

הגזלייטר הוא  שקרן ממולח, פעמים רבות גם עם נטיות נרקיסיסטיות.  הגזלייטר ישקר בבוטות ולעולם לא יסוג או ישנה את הסיפור שלו, אפילו כאשר מספקים לו הוכחה  הוא עשוי להגיד משהו כמו: "אתה ממציא דברים", "זה מעולם לא קרה" או "אתה משוגע."

שקר ועיוות המציאות הם אבני היסוד של הגזלייטינג. גם כאשר יודעים שהוא לא דובר אמת, הוא יכול להיות מאוד משכנע, כך שבסופו של דבר, הקורבן מתחיל להטיל ספק בעצמו.

הפצת שמועות

הגזלייטר יפיץ שמועות מרושעות וירכל על הקורבן עם אנשים בסביבת הקורבן, הוא עשוי להעמיד פנים שהוא דואג לו, תוך כדי שהוא אומר לאחרים שהקורבן נראה לא יציב רגשית או "משוגע". 

בנוסף, הגזלייטר עשוי לשקר לקורבן ולהגיד לו כי גם אנשים אחרים חושבים את זה עליו ויעשה כל ניסיון לגרום לקורבן להאמין בכך.

האשמות 

זאת טקטיקה נפוצה של גזלייטרז. כל שיחה או דיון שיש לקורבן עם הגזלייטר מעוות איכשהו למקום בו לבסוף הקורבן מרגיש אשם במשהו שקרה. גם כאשר הקורבן מתלונן בפני הגזלייטר על התנהגותו הלא נעימה, הגזלייטר יסובב את השיחה כך שבסופו של דבר הקורבן יתחיל להאמין שהוא הגורם להתנהגות זו של הגזלייטר.

ביטול רגשות

הגזלייטר עשוי לבטל את רגשות הקורבן ולהקטין אותם, פעמים רבות הוא יגיד לו "תירגע", "אתה מגיב בתגובה מוגזמת" או "למה אתה כל כך רגיש?". ביטול הרגשות עלול לגרום לקורבן להתחיל לפקפק ברגשותיו 

הכחשת הפגיעה

הגזלייטר תמיד יכחיש שעשה משהו רע. הכחשה זו עלולה להותיר את הקורבן בתחושה שהוא בלתי נראה, בלתי נשמע ואינו חשוב. טקטיקה זו מקשה על הקורבן להמשיך הלאה ולהחלים מהתעללות.

שימוש במילים רכות ככלי נשק

כאשר הגזלייטר נחקר על מעשיו הרעים, הוא ישתמש פעמים רבות במילים טובות ואוהבות על מנת לנסות ,להחליק" את המצב. הוא עשוי לומר משהו כמו, "אתה יודע כמה אני אוהב אותך. לעולם לא הייתי פוגע בך בכוונה. "

הסחות דעת

כאשר הקורבן שואל את הגזליטר שאלה או מעיר לו על משהו שהוא עשה או אמר, הגזלייטר עשוי לשנות את הנושא ולהסיח את דעתו של הקורבן לנושא אחר. הסחות אלו גורמות לקורבן לפקפק בצורך וברצון לדבר על נושאים שחשובים להם, היות והגזלייטר לא מתייחס אליהם.

עיוות המציאות

הגזלייטר נוטה לעוות את המציאות ו"ולשכתב" אותה באופן שתמיד תציג אותו באור חיובי. לדוגמה, אם הגזלייטר דחף את הקורבן, הוא יגיד שהקורבן מעד והוא ניסה לייצב אותו.

 

ליעוץ ראשוני התקשר/י עכשיו: 058-4882882

או מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם